Kovárna u Ráblů O nás Katalog Kontakt

Historie

Nedaleko města Český Krumlov ve vesničce Brloh můžete narazit na vysokou kovanou bránu, za níž se skrývá malá kovárna. Samotná historie Kovárny u Ráblů se začala psát již roku 1945. Právě končila druhá světová válka, když se František Klement jako vyučený kovář vrátil do rodné vsi. Aby se mohl věnovat své profesi, postavil si malou kovárnu, ve které nejprve zhotovoval pouze drobné kovářské výrobky. Nedlouho na to již vyráběl téměř vše, co se kovářského řemesla týká, od podkov pro koně až po ozdobná vrata, brány a mříže do mnoha kostelů a kaplí v celém bývalém Československu (za všechny uveďme mříž ve vstupním portálu kostela sv. Petra a Pavla v Nových Hradech). Objekty zdevastované a poničené válkou totiž potřebovaly nutně opravit, a proto bylo všude potřeba poctivé kovářské práce. A právě poctivá práce byla a je hlavní konkurenční výhodou zdejší malé kovárny. Po čase předal František Klement svoje řemeslo synu Janu Klementovi, který zde v současné době i se svým nejstarším synem Janem pokračuje v tomto krásném řemesle.

Současnost

Kovárna u RáblůKovárna u Ráblů se již od počátku své existence zabývala jak ruční zakázkovou výrobou uměleckokovářského charakteru a restaurováním poškozených kovaných děl (ploty, zábradlí, atd.), tak i výrobky čistě užitného zaměření (sekáče, nářadí, kosy).

Jednotlivé kovářské výrobky jsou vytvářeny buď dle ukázkových katalogů, fotografií dříve provedených prací, nebo vlastního návrhu zákazníka či jeho architekta, přičemž jsme schopni se přizpůsobit jakýmkoli materiálovým nárokům. V současné době běžně používáme pro výrobu tradiční materiály, nerez a barevné kovy.

Samozřejmostí je dovoz a montáž výrobku přímo u zákazníka. Jsme schopni uspokojit poptávku v rámci celé České republiky, Rakouska a Německa.

© 2006-2009